Soovitusi lume koristamiseks

 

Iga-aastane lume tulek tähendab lisatööd paljudele. Korteris elavaid inimesi see niivõrd ei puuduta kui eramajaomanikke. Võib esineda olukordi kus tuleb mitu korda päeva jooksul lumelabidas kätte võtta ja tööle asuda. Kord sajab ja kord lükkab mööduv lumesahk majaesise lund täis. Lume rookimine on kindlasti väga tüütu tegevus, aga seda on ka võimalik positiivselt võtta. Liigutamine teeb tervisele ainult head ja hoides oma hoovi lumest puhtana pole spordisaali vaja külastadagi.

Selleks, et mitte haigestuda ja kõik piisavalt ohutu oleks, tuleks jälgida põhilisi asju:

  • Vali hea lumelabidas. Õige lumelabidas on kerge, pika varrega ja ergonoomilise paindega, et saaks töötada võimalikult sirge seljaga. Labidas olgu libeda pinnaga, et lumi sinna kinni ei jääks. Selleks, et mitte liiga suurt koormust tõsta, võiks eelistada väiksemat labidat. Ei tasu osta odavat lumelabidat, sest kannatab töömugavus ja labidas ei pruugi kaua vastu pidada.
  • Riietu vastavalt ilmale. Eelkõige peaks riietus olema mugav ja soe. Soovituslik on end riietada kihiti. Saapad ja kindad võiksid olla sellised, mis on soojad ja ei libise. Kindad hoiavad käsi villide eest ja jope peaks katma selja ka siis, kui peab ettepoole kummardama. Külmas keskkonnas väheneb keha tundlikkus ning me ei pruugi adekvaatselt tajuda koormuseid ja pingutusest tekkivat valu.
  • Ole autojuhtidele nähtav. Kui rookida lund kohas, kus võivad sõita autod, siis tuleks kindlasti mõelda sellele, et oleksite  autojuhtide jaoks piisavalt nähtavad. Selleks sobivad erksate värvitoonidega riided või helkurvest.
  •  Pööra tähelepanu oma keha asendile. Enne lumekoristust on hea teha soojendusharjutusi, et lihased teha soojaks. Tõsta ei tohi kumera seljaga, vaid painutada end rohkem puusadest ja põlvedest, hoides selja sirgena. Kui tõsta rasket labidatäit, siis tuleks minna labidale kehaga võimalikult lähedale ja haarata ühe käega labida tera lähedalt. Tõsta tuleks jalalihaste jõuga ja visates pöörata kaasa terve kehaga, mitte ainult seljast. Kumera seljaga samaaegselt pööramine on seljale kõige suurema vigastusteriskiga liigutus. Väldi ka lume pidevalt viskamist ühelepoole ja vaheta kehaasendeid. Võimalusel lükka, mitte ära tõsta – lume lükkamiseks on olemas ka spetsiaalsed laiemad labidad.
  • Vali õige tempo ja tee puhkepause. Lume lükkamine on raske tegevus, eriti märja lume puhul. Kui selg on väsinud, siis pane käed puusadele ja siruta rahulikult tahapoole, et vähendada pidevast kummargil asendist tekkinud pinget seljas. Väikeste osade kaupa pikema perioodi jooksul lume koristamine on selga oluliselt rohkem säästev kui suure lumehunniku kiirelt koristamine. Varu lumekoristuseks piisavalt aega. Kui hommikul kiirelt pole, on mõistlik jaotada lumekoristus mitme päeva vahel võrdselt.
  •  Hoidu libisemise eest. Libedal pinnasel liikudes on suur kukkumisoht. Lume koristamisel tuleks seista kindlalt kahe jalaga maas ja jalad kergelt harkis. Libedatel pinnastel kasuta liiva, soola, tuhka või muid spetsiaalseid materjale, et muuta need paremini pidavamaks.
  • Joo vett või sooja jooki. Joogipauside ajal tee sirutusharjutusi, et vältida hilisemaid lihaspingeid.