• Русский
  • English
  • Eesti

Muru rajamine ja hooldus

 

Muru rajamineIlus ja kauakestev muru saab alguse korralikult ettevalmistatud pinnasest. Vähem tähtis ei ole kvaliteetne muruseeme ja hilisem hooldus. Muru rajamisega väiksemale alale saab tõenäoliselt igaüks hakkama, aga kui on vaja muru rajada suurematele või keerukamatele aladele, siis võib julgelt pöörduda Kivitom poole. Teostame kõik tööd nii koduaias kui kortermajade õuealadel, mis on vaja kauni ja vastupidava muru saamiseks – alates maapinna ettevalmistamisest kuni heakorratöödeni:

1. Muru rajamine

Pinnase ettevalmistus. Vastavalt pinnasele sõltuvad ka vajalikud mullatööd: maapinna ettevalmistus, vana taimestiku ja kivide eemaldamine, drenaazisüsteemi rajamine, uue mullaga katmine, tasandamine ja rullimine.

Muruseemne külvamine. Murukülv ja rullimine. Muruseeme tuleb valida vastavalt muruala kasutusele ja looduslikele tingimustele. Muru võib külvata seemnest või paigaldada siirdemuruna. Suurel krundil ja maa-alal otsustatakse sagedamini seemnest külvamise kasuks, kuna selle rajamine tuleb soodsam.

Muru kastmine. Värskelt külvatud muru kastmine, et kiirendada kasvu ja samas on tärkav muruoras ka väga põuakartlik.

2. Muru hooldus

Kivitom võtab sinu eest hooldada murualad koduaias või ühiskondlikel platsidel. Hoolduslepingus lepime kokku tööde mahud, mis vajavad tegemist: niitmine, väetamine või umbrohutõrje. Hoolduslepingu võib teha ka lühiajalise perioodina, kui oled näiteks minemas puhkusele, kuid aed vajab hooldust.

Millist muru eelistada?

Muruplatsi võib rajada seemnekülvina, siirdemuruna või ka murukivina. Ettevalmistustöid tuleb teha ühtmoodi kõikide murutüüpide korral.

1. Muruseemned

Erinevate muruseemne segude valik on väga lai. Muruseemne valik sõltub peamiselt sellest milline saab olema muruala otstarve ja kasutus ning millised on looduslikud tingimused, kas muruplats asub päikesele avatud või varjulisemas kohas. Enamlevinud muruseemnesegud on:

• Koduõue muru – väga hea tallatavuse ja vähest hooldust vajav muru. Sobib nii päikesele avatud kui poolvarjulisse kasvukohta. Seemnesegu koosneb erinevatest taimesortidest.

• Varjumuru – hea tallatavusega erimuru poolvarjulisse kasvukohta, kuid kasvab väga hästi ka põuakindlas päikeselises kohas.

• Inglise muru – dekoratiivne ja tihe muru, mida võiks nimetada ökonoomseks muruks, sest kasvab aeglaselt ja vajab niitmist harvemini kui teised murud. Sobib päikesele avatud kuni poolvarjulisse kasvukohta, põuakindel.

• Pallimuru – sobib kohtadesse, kus muru peab vastu pidama väga tugevale tallamisele ning sobib ka palliplatsidele, väljakutele jm.

2. Siirdemuru ehk muruvaip

Siirdemuru eelis on kiirus, sest muru on kohe pärast paigaldamist kasutamiseks valmis. Siiski on vaja teha ka siin pinnase ettevalmistusi, kuna muruvaiba peab paigaldama kohe, kui rullid kohal. Siirdemuru tuntakse peamiselt spordirajatiste juurest, kuid järjest enam on see kogunud populaarsust ka koduaedades. Siirdemuru rajamine on kallim võrreldes külvimuru rajamisega.

3. Murukivi

Murukivi rajamise võimalusi on erinevaid, kuid peamiselt iseloomustab seda omadus, et murule võib sõita ka autodega jälgi jätmata. Murukivi kasutamisel muruseeme segatakse kasvumullaga ja rehitsetakse murukivi aukudesse.